ოზურგეთის მუნიციპალიტეტში, შპს ,,სი-სი-ი-ეიჩ ჰაიდრო VI-ის“ 110 კვ ძაბვის საჰაერო ელექტროგადამცემი ხაზის გაყვანა
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ წარუდგინოთ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 30 მარტის ჩათვლით.
განცხადება და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/2538
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2023 წლის 27 მარტს, 15:00 სთ-ზე, მისამართი: ოზურგეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. მთისპირის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.

Laying of a 110 kV overhead power line of CCIH Hydro VI LLC in Ozurgeti Municipality
The National Environment Agency, of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, is publishing the scoping report for the planned activity. The written comments and notes regarding the scoping report need to be submitted to the National Environment Agency at the following address: Tbilisi, Marshal Gelovani Avenue N6, or by email at eia@mepa.gov.ge.
Laying of a 110 kV overhead power line of CCIH Hydro VI LLC in Ozurgeti Municipalit
The written comments and notes regarding the scoping report for the planned activity need to be submitted to the National Environment Agency by March 30, 2023, inclusive.
See the statement and detailed information  on the link - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/2538
The public discussion on the scoping report will be held on March 27, 2023, at 15:00. The address is Ozurgeti Municipality, the administrative unit building of the village Mtispiri.