ფეროშენადნობთა საწარმოს ექსპლუატაციის პირობების (წარმადობის გაზრდა) ცვლილების და 110 კვ ელექტროგადამცემი ხაზის ,,ნახშირღელეს“ გაყვანის პროექტი
იმერეთი, თერჯოლა, სოფ. ნახშირღელე, თერჯოლის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ნახშირღლე, სოფ. ჭოგნარი, სოფ. კვახჭირი
განცხადება და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/2564
1. 2023 წლის 29 მარტს, 13:30 სთ-ზე, მისამართი: თერჯოლის  მუნიციპალიტეტი, სოფ. ნახშირღელეს ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
2. 2023 წლის 29 მარტს, 16:00 სთ-ზე, მისამართი: თერჯოლის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჭოგნარის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
3. 2023 წლის 30 მარტს, 14:00 სთ-ზე, მისამართი: თერჯოლის მუნიციპალიტეტი, სოფ. კვახჭირის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.

The project of changing the conditions of operation of the ferroalloy enterprise (increasing productivity) and laying the 110 kV power line to "Carbon"
Imereti, Terjola, Village Nakhshirgele, Terjoli municipality, the village of Nakhshirghele, the village of Chognari, the village of Kvachchiri,
The written comments and opinions related to the scoping report for the planned activity need to be submitted to the National Environment Agency by April 4, 2023.
See the statement for more details. On the link: https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/2564
The public review of the scoping report of the planned activities will be held on:
1. On March 29, 2023, at 1:30 p.m., address: Terjoli municipality, the village of Nakhshirghele, the administrative unit building.
2. On March 29, 2023, at 4:00 p.m., address: Terjola Municipality, the village of Chognari, the administrative unit building.
3. On March 30, 2023, at 2:00 p.m., address: Terjoli municipality, the village of Kvachchiri, the administrative unit building.