შპს „სი-სი-ი-ეიჩ ჰაიდრო VI“-ის მიერ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე ორჯაჭვიანი 110 კვ. ძაბვის 3,4 კმ. სიგრძის საჰაერო ელექტროგადამცემი ხაზის მშენებლობისა და ექსპლუატაციის პროექტი
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2024 წლის 5 იანვრის  ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, დ. აღმაშენებლის გამზირი N150 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge
დეტალური ინფორმაციისთვის იხილეთ გარემოსდაცვითი შეფასების პორტალი -https://ei.gov.ge/ka/info/663fcb58-293f-458e-82b6-b6eeaadc90f4
2023 წლის 14 დეკემბერს 15:00 საათზე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფ. მთისპირის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობაში

3.4 km of two-chain 110-k.w. voltage in the territory of Ozurgeti Municipality by "C-C H Hydro VI" Ltd. for the construction and operation of an overhead power transmission line
Guria, Ozurgeti, Village Mtispiri, Guria, Ozurgeti, the village Mtispiri, Ozurgeti municipality, the village Mtispiri
3.4 km of two-chain 110-kilowatt voltage in the territory of Ozurgeti Municipality by "CC Hydro VI" Ltd. for the construction and operation of an overhead power transmission line.
The written comments and opinions related to the environmental impact assessment report of the planned activity should be sent to the National Environment Agency by January 10, 2024, at the address: Tbilisi, D. Agmashenebeli Avenue N150, or sent to e-mail: eia@mepa.gov.ge.
For detailed information, see the environmental assessment portal: https://ei.gov.ge/ka/info/663fcb58-293f-458e-82b6-b6eeaadc90f4
• On December 14, 2023, at 15:00 in the village of Ozurgeti Municipality, at the building of the Mtispiri administrative unit