შპს ,,ჩერო ენერჯი ვესტის“ მიერ 50.4 მგვტ. დადგმული სიმძლავრის ქარის ელექტროსადგურის „ჩერო“-ს, 35 კვ. მიწისქვეშა ელექტროგადამცემი ხაზისა და 35 კვ. ქვესადგურის მშენებლობისა და ექსპლუატაციის პროექტის სკოპინგის ანგარიში
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 12 დეკემბრის ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, დ. აღმაშენებლის გამზირი N150 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge
დეტალური ინფორმაციისთვის იხილეთ ბმული - https://ei.gov.ge/ka/info/7c1ebfc2-b8af-477a-ba28-bc8f59f0b758
2023 წლის 8 დეკემბერს 12:00 საათზე გორის მუნიციპალიტეტის სოფ. შავშვების ადმინისტრაციული ერთეულის შენობაში

The scoping report of the project exploitation and construction of the 35 KVM underground power line ''Chero'' and the 35 KVM substation, installed by ‘’Chero Energy West''
Shida Kartli, Gori, Village Shavshvebi, Shida Kartli, Gori, Shavshvebi, the municipality of Gori, and the village of Shavshvebi
The LEPL of EIEC, of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, publishes the scoping report for the planned activity:
By December 12, 2023, written comments and viewpoints about the scoping report of the planned activity should be submitted to the National Environment Agency at Tbilisi, D. Agmashenebeli Avenue, N150, or via email at eia@mepa.gov.ge.
For more information, see the link: https://ei.gov.ge/ka/info/7c1ebfc2-b8af-477a-ba28-bc8f59f0b758.
• On December 8, 2023, at 12:00 in the village of Gori Municipality In the building of the administrative unit of Shavshvi.
The public hearing is open, and any public representative has the right to take part in it as well as to submit their viewpoints.