საჯარო დიალოგი „შეამცირე ჰაერის დაბინძურება საკუთარი ქმედებით“
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, საჯარო დიალოგი „შეამცირე ჰაერის დაბინძურება საკუთარი ქმედებით” გაიმართა.
ღონისძიების ფარგლებში, მოწვეულმა სტუმრებმა, დარგის სპეციალისტებთან ერთად ატმოსფერული ჰაერის დამბინძურებლებსა და დაბინძურების წყაროებზე, ასევე ადამიანის ჯანმრთელობაზე მათ ზეგავლენაზე ისაუბრეს და ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ იმსჯელეს.
ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა გახსნა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, გარემოს დაცვა და არსებული მდგომარეობის გაუმჯობესება საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებისთვის, სახელმწიფო არაერთ მნიშვნელოვან ღონისძიებას ახორციელებს.
„გარემოს დაცვა კომპლექსურ მიდგომებს მოითხოვს. სახელმწიფოს მხრიდან სწორი პოლიტიკის, რეფორმებისა და კონკრეტული ღონისძიებების განხორციელების გარდა, გარემოს დაცვის კუთხით არსებული გამოწვევების დასაძლევად, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საზოგადოების აქტიური ჩართულობა. სწორედ ამიტომ, გარემოს დაცვის დღეს აღვნიშნავთ ექსპერტებთან, არასამთავრობო ორგანიზაციების და მედიის წარმომადგენლებთან ერთად, იმ ადამიანებთან, რომელთა აზრსაც უსმენს და ითვალისწინებს საზოგადოება. ვფიქრობ, გარემოს დაცვის, კერძოდ კი, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების კუთხით, საერთო პასუხისმგებლობა და ერთობლივი ძალისხმევა, ეფექტურ შედეგებამდე მიგვიყვანს“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
ღონისძიების სტუმრებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს გარემოსდაცვითმა ომბუდსმენმა, დევიდ მორისონმა, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვის და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილემ, ზაზა ხუციშვილმა და ორგანიზაციის „საქართველოს ალიანსი უსაფრთხო გზებისთვის“ გამგეობის თავმჯდომარემ, ეკატერინე ლალიაშვილმა
ჰაერის დაცვის პოლიტიკაზე, გატარებულ რეფორმებსა და ჰაერის დაბინძურებით გამოწვეულ პრობლემებზე ისაუბრეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებმა.
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე ყოველწლიურად, 5 ივნისს მთელ მსოფლიოში მასშტაბური ღონისძიებებით აღინიშნება. უკვე წლებია, გარემოს დაცვის დღე საქართველოშიც აქტიურად აღინიშნება, რაც მიზნად ისახავს გარემოსდაცვით საკითხებზე მოსახლეობის ცნობიერების გაზრდას და მათ აქტიურ ჩართულობას ამ კუთხით არსებული გამოწვევების დასაძლევად.
1972 წლის 15 დეკემბერს, გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 5 ივნისი გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღედ გამოაცხადა. გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ინიციატივით, „გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა" (UNEP) ყოველ წელს, გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღის მთავარ თემად გარემოსდაცვით სხვადასხვა მიმართულებას ირჩევს. 2019 წელს გარემოს დაცვის მსოფლიო დღის მთავარი გზავნილია „შეამცირე ჰაერის დაბინძურება საკუთარი ქმედებით”.

Within the World Environment Protection day, with the initiative of the Ministry of Environment Protection and Agriculture, public dialogue,,Reduce Air Pollution with Your Action’’ was held.
During the event, invited people with the specialists in this field discussed air pollutants and air pollution sources as well as their impact on human health and reforms needed to improve ambient air quality.
The event was opened by Levan Davitashvili, Minister of Environment Protection and Agriculture. According to the Minister, environment protection and improvement of the current situation is one of the main priorities for the Government of Georgia. The country adopts many important activities to improve air quality.
,, Environment Protection needs a complex approach. With the right policy, reforms and activities adopted by the country, active involvement of the society is also particularly important to fix the existing challenges related to the environment protection. That is exactly why we are celebrating the World Environment Protection Day with experts, representatives of the media and NGO-s and those people, whose opinion is important and taken into account by the society. In my opinion, common responsibility and general effort will bring us effective results toward environmental protection and improving air quality.
At the beginning of the event, Environmental Ombudsman David Morisson, First Deputy Chairperson of the Environmental Protection and Natural Resources Committee Zaza Khutsishvili and Head of the  Alliance for Safe Roads Ekaterine Laliashvili addressed as well to the invited people.
The Representatives of the Ministry of Environment Protection and Agriculture and National Center for Disease Control and Public Health spoke about the air protection policy, adopted reforms and problems caused by air pollution.
The Environment Protection Day is celebrated annually on June 5 in the whole world with different activities. The World Environment Protection Day is also actively celebrated in Georgia that aims to raise awareness of the population about the environmental issues and involve them actively in overcoming these challenges.
On December 15 in 1971, The UN General Assembly designated 5 June as World Environment Day. With the initiative of the UN,  the UNEP every year choose one environmental issue. For 2019, The main slogan of the World Environment Protection Day is, Reduce Air Pollution with your Action’’.