ბიომრავალფეროვნების საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა ფოტოკონკურსის „ბიომრავალფეროვნება ჩემს ობიექტივში” გამარჯვებულები დააჯილდოვა.
პირველი ადგილი ნიკა მელიქიშვილმა დაიკავა ფოტოკადრით „ირემი“, მეორე ადგილზე გავიდა პაატა ვარდანაშვილი ფოტოსურათით „თოლიები ბათუმში“, მესამე ადგილი კი, ნიკა ქერდიყოშვილმა მოიპოვა ფოტოთი „სალი კლდის ჯარისკაცები”. სოციალური ქსელის რჩეული გახდა ქეთი ზარანდიას ფოტოსურათი „კუმურდოს უგუმბათო ტაძარი“.
კონკურსის გამარჯვებულს კომპანია “კარფურმა” საჩუქრად სქროლი გადასცა, რაც ხელს უწყობს გარემოს დაბინძურების შემცირებას და მწვანე ტრანსპორტის განვითარებას. მეორე ადგილზე გასულ კონკურსანტს ტექნიკის 500 ლარიანი ვაუჩერი, მესამე ადგილის მფლობელს - 400 ლარიანი, სოციალური ქსელის რჩეულს კი - 300 ლარიანი ვაუჩერები გადაეცათ.
„ბიომრავალფეროვნების თვალსაზრისით, კავკასია მსოფლიოს ერთ-ერთი უმდიდრესი რეგიონია. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად მუშაობს საქართველოს დაცული ტერიტორიების გაძლიერებაზე, ბიომრავალფეროვნების დაცვასა და სატყეო სექტორის მდგრადი მართვის ხელშეწყობაზე. ასეთი კონკურსები გარემოსდაცვითი თემების მიმართ კიდევ უფრო მეტ ინტერესს აჩენს და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაში გვეხმარება”, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ფოტოკონკურსის „ბიომრავალფეროვნება ჩემს ობიექტივში” მიზანია, ველური ბუნების ფოტოგრაფიის პოპულარიზაციისა და წახალისების გზით, ბუნებრივი მემკვიდრეობის - ბუნებრივი ეკოსისტემების, ჰაბიტატების, ველური ფაუნისა და ფლორის სახეობების შესახებ საზოგადოების ინფორმირება და ცნობიერების ამაღლება.
კონკურსში მონაწილეობა შეეძლოთ როგორც პროფესიონალ, ასევე მოყვარულ ფოტოგრაფებს. გამარჯვებულები, კონკურსის კრიტერიუმების შესაბამისად, პროფესიონალი ფოტოგრაფებით შედგენილმა ჟიურიმ გამოავლინა.
22 მაისი ბიომრავალფეროვნების საერთაშორისო დღედ გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 2000 წელს გამოაცხადა. მთელ მსოფლიოში ამ დღის აღნიშვნა მიზნად ისახავს ბიომრავალფეროვნების მნიშვნელობისა და დაცვის საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას.

The winners of the photo contest "Biodiversity in My Lens" were announced
On the occasion of the International Day for Biodiversity, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili, awarded the winners of the photo contest "Biodiversity in My Lens".
Nika Melikishvili took first place with the photo "Deer", Paata Vardanashvili took second place with the photo "Seagulls in Batumi", and Nika Kerdikoshvili won third place with the photo "Steep Rock Soldiers". Katie Zarandia's photo "Kumurdo Dome Temple" became a favorite on the social network.
The contest winner received a scroll from the company "Carrefour," which works to minimize pollution and promote green transportation. The winner of second place received a GEL 500 equipment voucher, third place received a GEL 400 voucher, and the social media favorite received a GEL 300 coupon.
"In terms of biodiversity, the Caucasus is one of the richest regions in the world." The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is actively working to strengthen Georgia's protected areas, protect biodiversity, and promote sustainable forestry management. "Such contests show even more interest in environmental issues and help us raise public awareness," said Solomon Pavliashvili.
Through the promotion and encouragement of wildlife photography, the EIEC photo contest "Biodiversity in My Lens" aims to enhance public awareness of wildlife—natural ecosystems, habitats, creatures, and species.
Both professional and amateur photographers could take part in the competition. The winners were revealed by a jury composed of professional photographers in accordance with the contest criteria.
In 2000, the United Nations General Assembly established May 22 to be International Biodiversity Day. The goal of commemorating this day throughout the world is to promote public awareness about the value of biodiversity and the need to protect it.