გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის კონკურსში „მწვანე ჯილდო” პედაგოგები და აღმზრდელები მთელი საქართველოს მასშტაბით მონაწილეობდნენ. კონკურსში გამარჯვებულთა დაჯილდოების ღონისძიებას 170-მდე სტუმარი, მათ შორის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ესწრებოდა.
„მწვანე ჯილდო - სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება 2024” ქ.თბილისის N126 საბავშვო ბაგა-ბაღის აღმზრდელმა ნინო ბარბაქაძე-კახნიაშვილმა მოიპოვა, ხოლო „მწვანე ჯილდო - გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში 2024” ადიგენის მუნიციპალიტეტის სოფელ არალისა და ვარხანის საჯარო სკოლების ბუნებისმეტყველებისა და ბიოლოგიის მასწავლებელმა ნინო კაჭკაჭაშვილმა.
გამარჯვებულებს ჯილდოები მინისტრმა ოთარ შამუგიამ გადასცა.
„დიდ პატივისცემას გამოვხატავ პედაგოგებისა და აღმზრდელების მიმართ; ჩვენი შვილების, მომავალი თაობის განათლება და მათთვის ცოდნის გადაცემა, როგორც გარემოსდაცვითი, ასევე აგრარული განათლების მიმართულებით, დიდი პასუხისმგებლობაა და დასაფასებელია. 5 ივნისს მთელი მსოფლიო გარემოს დაცვის დღეს აღნიშნავს და სიმბოლურია, რომ კონკურსში გამარჯვებულთა დაჯილდოების ღონისძიება ამ დღესთან დაკავშირებით იმართება. ვულოცავ ყველას და ვუსურვებ ჯანსაღ გარემოში ცხოვრებას. ჩვენი მთავრობის, სამინისტროს პრიორიტეტია, ვიზრუნოთ და დავიცვათ გარემო, უნიკალურ ბუნება; ამ მიმართულებით ჩვენ ვმუშაობთ იმ ამოცანებზე, რომელიც დასახული გვაქვს ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში, ასევე სხვა საერთაშორისო ვალდებულებებით. აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ ჩვენი უნიკალური ბუნებისა და ჯანსაღი გარემოს დასაცავად არაერთი რეფორმა უკვე განვახორციელეთ. მომავალში ეს რეფორმები კიდევ უფრო მასშტაბური იქნება”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
კონკურსი „მწვანე ჯილდო” გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ 2018 წლიდან ტარდება. კონკურსის მიზანი იმ პედაგოგებისა და აღმზრდელების გამოვლენა და წახალისებაა, რომლებიც ზრუნავენ ბავშვების გარემოსდაცვით და აგრარულ განათლებაზე და სასწავლო პროცესში აქტიურად იყენებენ სახელმძღვანელოებს „სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება” და „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში”.
ღონისძიების ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ აფხაზეთის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს თანამშრომლებს გარემოს დაცვაში შეტანილი წვლილისთვის სიგელები გადასცა. სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდნენ გამარჯვებულები და საკონკურსო კომისიის რჩეული მონაწილეები.
დაჯილდოების ცერემონიას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები კახა კაკაბაძე და სოლომონ პავლიაშვილი, სახელმწიფო რწმუნებული მცხეთა-მთიანეთის მხარეში დავით ნოზაძე, მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები, არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრები ესწრებოდნენ.
კონკურსის „მწვანე ჯილდო” მხარდამჭერები არიან: საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო, თბილისის საბავშვო ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტო, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, თბილისის ზოოპარკი, ეკოხედვა, CENN.

The winners of the "Green Award 2024" contest have been announced
Teachers and educators from all over Georgia took part in the "Green Award" contest of the EIEC. About 170 guests, including the Minister of Environmental, Protection, and Agriculture of Georgia, Otar Shamugia, attended the ceremony for awarding the winners of the contest.
The winners of the "Green Award - Pre-school Environmental Education 2024" and "Green Award - Environmental and Agricultural Education at School 2024" were Nino Barbakadze-Kakhniashvili, a teacher at Tbilisi City's N126 Kindergarten, and Nino Kachkachashvili, a natural science and biology teacher at the public schools of Arali and Varkhani, Adigeni Municipality.
Winners were presented with awards by Minister Otar Shamugia.
"Educating our children, the next generation, and passing on information to them in the areas of agricultural and environmental education is a huge responsibility and should be acknowledged. I have the utmost regard for teachers and educators. The contest winners' award ceremony is conducted in conjunction with the global celebration of the Day of Environment Protection on June 5, which has symbolic meaning.
I congratulate everyone and wish you a healthy life. The priority of our government and ministry is to take care of and protect the environment and its unique nature. In this direction, we are working on the tasks that we have set within the framework of the association agreement as well as other international obligations. It is worth noting the fact that we have already implemented several reforms to protect our unique nature and healthy environment. In the future, these reforms will be even more large-scale," said Otar Shamugia.
The "Green Award" contest has been held by the EIEC since 2018. The purpose of the contest is to identify and encourage those teachers and educators who take care of children's environmental and agricultural education and actively use the manuals "Pre-school Environmental Education" and "Environmental and Agricultural Education at School" in the educational process.
Within the event, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Otar Shamugia, presented certificates to the employees of the Ministry of Finance and Economy of Abkhazia for their contribution to environmental protection. Special prizes were awarded to the winners and selected participants of the contest commission.
The award ceremony was attended by Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Kakha Kakabadze and Solomon Pavliashvili, State Trustee in the Mtskheta-Mtianeti region Davit Nozadze, representatives of municipalities, and members of non-governmental organizations.
The supporters of the contest Green Award" are the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia, the Tbilisi Kindergarten Management Agency, the National Center for Professional Development of Teachers, Tbilisi Zoo, Ecokhedva, and CENN.