გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, პროექტის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში, პარტნიორი უნივერსიტეტების აკადემიურ პერსონალთან კლიმატის ცვლილების შესახებ სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის მონაწილეებმა იმსჯელეს და განიხილეს კლიმატის ცვლილების პოლიტიკა როგორც საერთაშორისო, ისე ადგილობრივ დონეზე.
შეხვედრა გახსნა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა, რომელმაც კლიმატის ცვლილებისა და კატასტროფების რისკის მართვის საკითხების სასწავლო პროცესში ინტეგრირების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
შეხვედის ფარგლებში, მონაწილე მხარეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაეზიარებინათ ცოდნა და გამოცდილება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორებიცაა: კატასტროფების დროს უსაფრთხოების წესები, რისკის შეფასების, დათვლის და მონაცემების გამოყენების მექანიზმები, მოწყვლადობის შეფასების პრაქტიკული ინსტრუმენტები და მათი გამოყენება, აგრომეტეოროლოგიის მნიშვნელობა კლიმატის ცვლილების და კატასტროფების რისკის მართვის საკითხებში და კლიმატური სერვისების მიწოდება ფერმერებისთვის.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ექსპერტმა, არჩილ მაღალაშვილმა კლიმატის ცვლილებისა და კატასტროფების რისკის მართვის სასწავლო მოდულის სამუშაო ვერსია წარდაგინა. საკითხის მნიშვნელობისა და აქტუალურობის გათვალისწინებით, შეხვედრის მონაწილეები შეჯერდნენ, რომ უახლოეს მომავალში, საჭიროა შემუშავდეს და უმაღლეს თუ პროფესიულ სასწავლებლებში დაინერგოს როგორც საგანი კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება.
სამუშაო შეხვედრას ესწრებოდნენ დარგის ექსპერტები, შესაბამისი ორგანიზაციებისა და უნივერსიტეტების წარმომადგენლები.
შეხვედრა გაიმართა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ პროექტის ფარგლებში, რომელიც მწვანე კლიმატის ფონდის (GCF), ასევე საქართველოს, შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების მხარდაჭერით ხორციელდება.

Organised by the Environmental Information and Education Centre, as part of the project “Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia”, a working meeting on climate change was held with academic staff from partner universities. International and local climate change policies were discussed and argued by the gathering attendees.
Tamar Aladashvili, Director of the Environmental Information and Education Centre, opened the meeting by discussing the significance of integrating climate change and disaster risk management issues into the educational process.
The participants in the meeting had an opportunity to exchange information and experience on critical topics, including the importance of agrometeorology in climate change and disaster risk management, the provision of climate services to farmers, practical tools for vulnerability assessment and their use, mechanisms for risk assessment, calculation, and data use, and safety regulations during disasters.
Archil Maghalashvili, an expert from the Environmental Information and Education Centre, presented a working version of the training module on climate change and disaster risk management. Given the importance and relevance of the issue, the meeting participants agreed that shortly, it is necessary to develop and introduce climate change disaster risk reduction as a subject in higher and vocational schools.
Experts in the subject, as well as representatives from relevant organisations and universities, attended the meeting.
The meeting was held as part of the United Nations Development Programme (UNDP) "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia" project, which is implemented with the support of the Green Climate Fund (GCF), as well as the governments of Georgia, Sweden, and Switzerland.