ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა 2024 - ში მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაცია დაიწყო
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა 2021 წლიდან, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პატრონაჟითა და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ორგანიზებით იმართება. ოლიმპიადის კონცეფციის ავტორია სოფლის მეურნეობის განვითარების ასოციაცია (ADA). აგრარული ოლიმპიადის პარტნიორები არიან ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობა (ADC) და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი.
რიგით მეოთხე აგროოლიმპიადაში მონაწილეობის მსურველთა რეგისტრაცია 10 ოქტომბერს დაიწყო და  10 ნოემბრამდე გაგრძელდება.  მსურველებს რეგისტრაციის გავლა და დეტალური ინფორმაციის ნახვა  შეუძლიათ ოლიმპიადის ოფიციალურ ვებგვერდზე, სადაც ონლაინ სავარჯიშო ტესტების გარდა, ხელმისაწვდომია უფასო ბიბლიოთეკა ყველა საჭირო ლიტერატურითა და სხვა დამხმარე რესურსით.
აგრარული ოლიმპიადის სამიზნე აუდიტორიას წარმოადგენს:
სპეციალისტები (უმაღლესი ან პროფესიული განათლება აგრარულ სფეროში)
სტუდენტები (აგრარული პროფილის უნივერსიტეტები და პროფესიული სასწავლებლები)
ფერმერები (სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობთ მიღებული ცოდნა და გამოცდილება)
სკოლის მოსწავლეები (საჯარო/კერძო  სკოლები და სპეციალიზებული კოლეჯები)
ოლიმპიადა ტარდება ტესტირების საშუალებით და მოიცავს სამ ეტაპს: რეგისტრაცია, ონლაინ ტესტირება  და  ტესტირება (მატერიალური ტესტებით).  გამარჯვებულებისათვის დაწესებულია სხვადასხვა სახის პრიზი და ჯილდოები ოლიმპიადის ორგანიზატორებისა და სპონსორებისგან.
ოლიმპიადის მთავარი იდეაა მონაწილეთა ცოდნის შემოწმება, გამარჯვებულების გამოვლენა  და მათი წარმოჩენა ეროვნულ დონეზე. ოლიმპიადა ტარდება აგრონომიის, სასურსათო ტექნოლოგიის, სატყეო საქმის, ღვინის ტექნოლოგიის, სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის, ვეტერინარიის, ასევე გარემოს დაცვის მიმართულებებში. შესაბამისად, კონკურსი მოიცავს ფაქტობრივად ყველა პრიორიტეტულ დარგსა და სპეციალობას, რომლებიც ყველაზე მოთხოვნადია საქართველოს შესაბამისი პროფილის დასაქმების ბაზარზე.
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა, ქვეყნის მასშტაბით და ზოგადად რეგიონში, აგრარულ დარგში ცოდნაზე დაფუძნებული ერთადერთი და უნიკალური კონკურსია. ოლიმპიადა  მიზნად ისახავს აგრარული განათლების და  პროფესიების პოპულარიზაციას, პროფესიული ცოდნის შეფასების კვალიფიციური მექანიზმის შექმნას, ახალგაზრდებში სასოფლო-სამეურნეო დარგების შესახებ ცნობიერების ამაღლებასა და აგრარულ დარგში არაფორმალური განათლების მიღების ხელშეწყობას.

Registration for the National Agricultural Olympiad 2024 has begun
Since 2021, Georgia's Ministry of Environmental Protection and Agriculture has sponsored the National Agricultural Olympiad, which is organised by the Food and Agriculture Organisation of the United Nations (FAO). The Agricultural Development Association (ADA) is the author of the concept of the Olympiad idea. The partners of the Agricultural Olympiad are the Austrian Development Cooperation (ADC) and the Environmental Information and Education Centre of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The fourth Agro-Olympiad registration opened on October 10 and will continue until November 10. In addition to online practice exams, the Olympiad's official website offers a free library with all the required books and other supporting materials. Interested parties can register and access comprehensive information there.
The target audience of the Agricultural Olympiad is:
• Specialists (higher or vocational education in the agricultural field)
• Students (agricultural universities and vocational schools)
• Farmers (knowledge and experience gained in agricultural activities)
• Schoolchildren (public/private schools and specialized colleges)
The Olympiad is held through testing and includes three stages: registration, online testing, and testing (with material tests). Various prizes and awards from the organizers and sponsors of the Olympiad are provided for the winners.
The main idea of the Olympiad is to evaluate the knowledge of the participants, identify the winners, and present them at the national level. The Olympiad is held in the areas of agronomy, food technology, forestry, wine technology, agricultural mechanisation, and veterinary medicine, as well as environmental protection.
Accordingly, the contest covers virtually all priority sectors and specialties that are most in demand in the employment market of the corresponding profile in Georgia.
The National Agricultural Olympiad is a unique competition based on agricultural knowledge in the country and the region in general. The Olympiad aims to popularise agricultural education and professions, create a qualified mechanism for assessing professional knowledge, raise awareness of agricultural fields among young people, and promote informal education in the agricultural field.