აკადემიკოს თენგიზ (გიზო) ურუშაძის სახელობის საპატიო სიგელებით დაჯილდოების ღონისძიება
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განთლების ცენტრის ორგანიზებით, ნიადაგმცოდნეობის ქართული სკოლის ერთ-ერთი ფუძემდებლის, აკადემიკოს თენგიზ (გიზო) ურუშაძის სახელობის საპატიო სიგელებით დაჯილდოების ღონისძიება გაიმართა. ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა გახსნა.
„ნიადაგმცოდნეობის ქართული სკოლის ერთ-ერთი ფუძემდებლის, თენგიზ ურუშაძის სახელობის საპატიო სიგელები გადაეცათ აგრარულ სექტორში მოღვაწე წარმატებულ მკვლევრებს, ფერმერებს, სტუდენტებს, საჯარო და არასამთავრობო ორგანიზაციებში დასაქმებულ პირებს. აღნიშნული ჯილდო მოტივაციას აძლევს ახალგაზრდა კადრებს, ამყარებს კავშირს საგანმანათლებლო, სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებს, საჯარო და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის და ქმნის ნიადაგმცოდნეობის დარგის პოპულარიზაციისა და მხარდაჭერის საფუძველს”, - განაცხადა  სოლომონ პავლიაშვილმა.
ღონისძიებაზე დაჯილდოვდნენ ნიადაგის დღისადმი მიძღვნილი ესსეების კონკურსის „ნიადაგი - სიცოცხლის წყარი” გამარჯვებულები. პირველ ადგილზე გასულ ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ განმუხურის საჯარო სკოლის მე-8 კლასის მოსწავლეს ნია ჭაფანძეს გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ კომპიუტერული ტექნიკა გადასცა,  მეორე და მესამე ადგილებზე  გასულებს და ათეულის წევრებს სასაჩუქრე ბარათები გადაეცათ.
ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების, ეროვნული და სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიების, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის, საგანმანათლებლო სექტორისა და საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

CEREMONY FOR THE AWARDING OF ACADEMICIAN TENGIZ (GIZO) URUSHADZE HONORARY CERTIFICATES
The EIEC organised an event to award certificates of honour to one of the founders of the Georgian School of Soil Science, Academician Tengiz (Gizo) Urushadze. The event was opened by Solomon Pavliashvili, the deputy minister of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
"Successful agricultural researchers, farmers, students, and those working for public and non-governmental organisations were given honorary certificates named after Tengiz Urushadze, one of the founders of the Georgian School of Soil Science. Solomon Pavliashvili stated, "This award inspires young professionals, builds relationships between educational and scientific-research institutions and public and non-governmental organisations, and lays the groundwork for the promotion and support of the field of soil science."
The winners of the essay contest “Soil – Source of Life” dedicated to Soil Day were awarded at the event.
The Food and Agriculture Organisation of the United Nations presented computer equipment to the top-place finisher, Nia Chapandze, an eighth-grader at Ganmukhuri Public School in the village of Zugdidi Municipality. Gift cards were given to the top ten and the second and third place winners.
The event was attended by representatives of relevant departments of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the National and Agricultural Academies of Sciences, the Food and Agriculture Organisation of the United Nations, the educational sector, and the Georgian Farmers' Association.