ოზონის შრის დაცვის საერთაშორისო დღე
ოზონის შრის დაცვის საერთაშორისო დღის აღნიშვნის ფარგლები, „მწვანე სკოლის“ მოსწავლეებისთვის ლექცია-სემინარი „ოზონის შრე და მისი დაცვა” ჩატარდა.
მონრეალის პროტოკოლის მიხედვით, 2024 წლის ოზონის შრის შენარჩუნების საერთაშორისო დღის თემაა - „ოზონი სიცოცხლისთვის“, რომელიც ფოკუსირებულია ოზონის ფენის აღდგენასა და კლიმატის ცვლილების გამოწვევებთან გამკლავებაზე.
ლექცია-სემინარზე გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ტრენერმა თეონა შუბლაძემ ვრცლად ისაუბრა ოზონის შრის გათხელების პრობლემის არსსა და ოზონის შრის დაცვის მექანიზმებზე, მსოფლიოსა და საქართველოში ოზონის შრის დასაცავად საჭირო ქმედებებზე.
1994 წელს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ 16 სექტემბერი ოზონის შრის დამშლელი ნივთიერებების შესახებ მონრეალის ოქმის ხელმოწერასთან დაკავშირებით ოზონის შრის დაცვის საერთაშორისო დღედ გამოაცხადა. ეს დღე მსოფლიოს 197 ქვეყანაში აღინიშნება.  16 სექტემბერი  გვახსენებს, რომ ვალდებულები ვართ ვიზრუნოთ ოზონის შრის დასაცავად ჩვენი და ჩვენი პლანეტის ჯანმრთელობისთვის.
საქართველომ 1996 წელს ხელი მოაწერა ვენის კონვენციას ოზონის შრის დაცვის შესახებ და მონრეალის ოქმს ოზონის შრის დამშლელ ნივთიერებათა შესახებ. ქვეყანამ უკვე გადადგა ნაბიჯები ყველაზე საშიში ოზონდამშლელი ნივთიერებების - ქლორ-ფტორ-ნახშირბადებისა და წყალბად-ქლორ-ფტორ-ნახშირბადების მოხმარების შემცირების კუთხით.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო პარტნიორ უწყებებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, მონრეალის ოქმის მრავალმხრივი ფონდის ფინანსური დახმარებითა და UNDP-ის, UNEP-ის, UNIDO-ის მხარდაჭერით, წარმატებით ასრულებს აღებულ ვალდებულებას და მნიშვნელოვან კონტრიბუციას ახორციელებს ოზონის შრის დაცვისა თუ აღდგენის მიმართულებით.

Within the World Ozone Day, a lecture seminar was held for ‘’Green School’’ students on ‘’Ozone Layer and its Protection.’’
According to the Montreal Protocol, the theme of ‘’World Ozone Day’’  is ‘’ozone for life’’ focused on recovering the ozone layer and dealing with the challenges of climate change.
Teona Shubladze, the trainer of the EIEC, gave a speech in detail on the essence of the ozone layer thinning problem, the mechanisms of ozone layer protection, and the actions needed to protect the layer.
The meeting was held in an interactive environment, and students received complete answers to their questions.
The General Assembly, concerning the assignment of the Montreal Protocol on ozone layer-depleting substances, announced September 16 as a ‘’World Ozone Day.'' 197 countries celebrate this day. September 16 reminds us about our responsibilities to protect the ozone layer for our planet's health.
Georgia signed the  Vena Convention about ozone layer protection and the Montreal Protocol regarding the ozone layer-depleting substances. The country has already taken steps to reduce the consumption of the most dangerous ozone-depleting substances: chlorine-fluorine-carbons and hydrogen-chlorine-fluorine-carbons.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with tight cooperation with partner institutions, with the support of the Montreal Protocol versatile funding and the support of UNDP. UNEP, UNIDO, is implementing significant contributions regarding the protection and recovery of the ozone layer.