„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს უმაღლეს და პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან. ამ უმნიშვნელოვანეს თანამშრომლობას სათავეში უდგას გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, რომელიც „მწვანე და აგროსტიპენდიების“ ამბიციურ პროგრამას უკვე სამი წელია ახორციელებს. 64 სტიპენდიანტ სტუდენტს, 10 უნივერსიტეტიდან და 12 პროფესიული სასწავლებლიდან, 500-დან 1500 ლარის ოდენობით სტიპენდია გადაეცათ. „მწვანე და აგროსტიპენდიები“ სტუდენტებისთვის არის დამატებითი სტიმული სწავლის, ცოდნისა და გამოცდილების მიღებისათვის“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა სტიპენდიების გადაცემის ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლის დროს.
აღინიშნა, რომ „მწვანე და აგროსტიპენდიების” პროგრამა მიზნად ისახავს გარემოსდაცვითი და აგრარული დეფიციტური პროფესიების პოპულარიზაციას და ამ მიმართულებებით მაღალი აკადემიური მოსწრების პროფესიულის, ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის სტუდენტების წახალისებას.
„მწვანე სტიპენდიები“ ვრცელდება შემდეგ სამაგისტრო პროგრამებზე: ბუნების დაცვა და მეტყევეობა, ეკოლოგია, ფიზიკური გეოგრაფია და გარემოს მდგრადი განვითარება, წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვა (ჰიდროლოგია), გეოლოგია, გამოყენებითი გეოგრაფია, გარემოსდაცვითი მენეჯმენტი და პოლიტიკა, გარემოს დაცვის ტექნოლოგიები, ხოლო აგროსტიპენდიები ვრცელდება პროგრამებზე: აგრონომია, სასურსათო ტექნოლოგიები, ვეტერინარია, მევენახეობა-მეღვინეობა, სატყეო საქმე, მცენარეთა დაცვა და სხვა.
სტიპენდიების გადაცემის ღონისძიებას გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მინისტრის მოადგილეები კახა კაკაბაძე, იური ნოზაძე, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე თამარ ღვამიჩავა, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლი საქართველოში დაგლას უები, შვეიცარიის განვითარების და თანამშრომლობის სააგენტოს წარმომადგენელი ლელა მამრიკიშვილი, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი, უნივერსიტეტებისა და კოლეჯების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„მწვანე სტიპენდიების” პროგრამა ხორციელდება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფართომასშტაბიანი ინიციატივის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში" ფარგლებში, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს, შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების მხარდაჭერით; ხოლო „აგროსტიპენდიების“ პროგრამას ასვე ცენტრი ახორციელებს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) „პროფესიული განათლების სისტემის მოდერნიზება საქართველოს სოფლის მეურნეობაში VET (ფაზა3)“ პროექტის ფარგლებში, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC)  დაფინანსებით.

"Green and Agro Scholarships" were awarded to successful students
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia actively cooperates with higher and vocational educational institutions. The Environmental Information and Education Centre, which has been carrying out the ambitious "Green and Agro-Scholarships" initiative for the past three years, is in charge of this crucial collaboration. Scholarships for 500–1,500 GEL were awarded to 64 students from 10 universities and 12 vocational institutes. "Green and Agro-Scholarships are an additional incentive for students to study, gain knowledge, and experience." Stated Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of the  Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, at the scholarship presentation ceremony.
It was mentioned that the "Green and Agro-Scholarships" program seeks to encourage professional, undergraduate, and graduate students to succeed academically in environmental and agricultural fields while also addressing deficit occupations in these fields.
Agronomy, Food Technologies, Veterinary Medicine, Viticulture-Enology, Forestry, Plant Protection, and other programs are eligible for Agricultural Scholarships, while "Green Scholarships" are eligible for the following master's programs: Ecology, Physical Geography and Sustainable Environmental Development, Integrated Water Resources Management (Hydrology), Geology, Applied Geography, Environmental Management and Policy, and Environmental Protection Technologies.
The scholarship award ceremony was attended by First Deputy Minister of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Nino Tandilashvili; Deputy Ministers Kakha Kakabadze and Yuri Nozadze; Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Tamar Ghvamichava; UNDP Resident Representative in Georgia, Douglas Webb; Swiss Agency for Development and Cooperation, Lela Mamrikishvili; Director of the EIEC, Tamar Aladashvili; and representatives of universities and colleges.
The "Green Scholarships" programme is implemented by the EIEC within the United Nations Development Programme (UNDP) large-scale initiative "Reducing the risk of climate0driven diasater in Georgia", with the support of the Green Climate Fund (GCF) and the governments of Georgia, Sweden and Switzerland; while the "Agro Scholarships" programme is implemented by the same centre within the framework of the United Nations Development Programme (UNDP) "Modernisation of the Vocational Education System in Agriculture of Georgia VET (stage 3)" project, with funding from the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).