2024 წელს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა 91 ტრენინგი და ლექცია/სემინარი
2024 წელს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა 91 ტრენინგი და ლექცია/სემინარი.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი მიმდინარე წელსაც აქტიურად აგრძელებს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას გარემოსდაცვითი და აგრარული საკითხების შესახებ.
გარემოს დაცვის დღის კვირეულის ფარგლებში სხვადასხვა მუნიციპალიტეტების საჯარო სკოლებში საქართველოს ტყეების მდგომარეობის და მდგრადი მართვის პრინციპების შესახებ საინფორმაციო სემინარები ჩატარდა. მოსწავლეებმა ინფორმაცია მიიღეს საქართველოს ტყეების ხარისხობრივი და რაოდენობრივი მაჩვენებლების, ტყის ბიომრავალფეროვნების, ტყეების ფუნქციებისა და მნიშვნელობის, ბუნებრივი რესურსების მოხმარების, ასევე, ტყის დაცვითი ფუნქციების მნიშვნელობის, ტყეში ქცევის წესების და მეტყევის პროფესიის შესახებ.
ასევე, ტრენინგები გაიმართა კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების შესახებ, სადაც ახალგაზრდები გაეცნენ კლიმატის ცვლილებით გამოწვეულ საფრთხეებს, ქცევის წესებსა და რეკომენდაციებს.
სემინარები გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დარგის სპეციალისტებმა ჩაატარეს. ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, მათთვის საინტერესო კითხვებზე მიეღოთ პასუხები.
2024 წელს ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა 91 ტრენინგი და  ლექცია/სემინარი 2000-მდე მოსწავლისათვის შემდეგ თემებზე:
• კლიმატის ცვლილება
• ნარჩენების მართვა
• ბიომრავალფეროვნება ჩვენ გარშემო
• მდგრადი განვითარების მიზნები
• რადიაცია - მისი გამოყენება და შესაძლო საფრთხეები
• დედამიწის ისტორია
• ფუტკრები - მათი როლი გარემოში
• ტყის მდგრადი მართვა და საქართველოს ტყეები
• დედამიწის ისტორია - პროტოპლანეტიდან ლურჯ პლანეტამდე
• ტყის რესურსებისა და გარემოსდაცვითი განათლების მნიშვნელობა
დაინტერესებულ ახალგაზრდებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი შესაძლებლობას აძლევს, მიიღონ ინფორმაცია მათთვის საინტერესო გარემოსდაცვით და აგრარულ თემებზე.

In 2024, 91 training lectures and seminars were organized by the EIEC
The EIEC is actively continuing to raise public awareness of environmental and agricultural issues this year.
During Environment Protection Day week, informational seminars on the state of Georgian forests and the principles of sustainable management were held in the public schools of different municipalities. The students received information about the qualitative and quantitative indicators of the forests of Georgia, forest biodiversity, functions and importance of forests, consumption of natural resources, as well as the importance of forest protection functions, rules of behavior in the forest, and the forestry profession.
Also, trainings were held on disasters caused by climate change, where young people learned about the dangers, rules of behavior, and recommendations caused by climate change.
The seminars were conducted by specialists from the EIEC. Young people had the opportunity to get answers to questions that were interesting to them.
In 2024, the center organized 91 trainings and lectures/seminars for up to 2000 students on the following topics:
• Climate change
• The biodiversity around us
• Sustainable development goals
• Radiation: its use and possible dangers
• History of the Earth
• Bees: their role in the environment
• Sustainable forest management and forests in Georgia
• History of the Earth—from the protoplanet to the blue planet
• Importance of forest resources and environmental education
The EIEC provides an opportunity for interested young people to get information on environmental and agricultural topics of interest to them.