სასოფლო-სამეურნეო ცოდნისა და ინოვაციების სისტემის (AKIS) რეგიონული კონფერენცია
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, ქ. ქუთაისში სასოფლო-სამეურნეო ცოდნისა და ინოვაციების სისტემის (AKIS) რეგიონული კონფერენცია გაიმართა.  ღონისძიება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორის მოადგილემ ეკატერინე ბენდელიანმა და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) ინკლუზიური ეკონომიკური განვითარების პროგრამის ოფიცერმა ლელა მამრიკიშვილმა გახსნეს.
კონფერენცია მიზნად ისახავდა სასოფლო-სამეურნეო ცოდნისა და ინოვაციების რეგიონული  პლატფორმების შექმნის მიზნით ძირითადი დაინტერესებული მხარეების გაერთიანებას.  ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ პროექტის ფარგლებში შეძენილი სადემონსტრაციო ნაკვეთების მოწყობისთვის საჭირო აღჭურვილობის პრეზენტაცია.
კონფერენციას ესწრებოდნენ აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ექსტენციის სამსახურის, გურიისა და იმერეთის რეგიონის  ადმინისტრაციული სამსახურის, მუნიციპალიტეტების, კოლეჯებისა და აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წარმომადგენლები.
კონფერენცია გაიმართა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის პროექტის „საქართველოს სოფლის მეურნეობაში პროფესიული განათლებისა და ტრენინგის (VET) სისტემის მოდერნიზება  (მე-3 ფაზა)“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ,  შვეიცარიის განვითარების სააგენტოსა (SDC) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით.

REGIONAL CONFERENCE ON AGRICULTURAL KNOWLEDGE AND INNOVATION SYSTEM (AKIS)
The Regional Conference on the Agricultural Knowledge and Innovation System (AKIS), organised by the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, was held in Kutaisi. Ekaterine Bendeliani, Deputy Director of the EIEC, and Lela Mamrikishvili, Inclusive Economic Development Program Officer of the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), opened the meeting.
To establish regional platforms for agricultural knowledge and innovation, the conference aimed to bring together key stakeholders. A demonstration of the tools required to set up the project's demonstration plots, which were obtained by the Rural Development Agency, was part of the event as well.
Representatives from Akaki Tsereteli State University, the Administrative Service of Guria and Imereti Regions, municipalities, colleges, and the Extension Service of the Ministry of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara attended the meeting.
The conference was held within the framework of the EIEC project “Modernisation of the Vocational Education and Training (VET) System in Agriculture of Georgia (Phase 3),” which is implemented by the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with the support of the Swiss Development Agency (SDC) and the United Nations Development Program (UNDP).