სემინარი კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული საფრთხეების მართვის შესახებ
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით გამართულ სემინარზე, რომელსაც ცენტრალური და რეგიონული მედიის 50-მდე წარმომადგენელი ესწრებოდა, კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული საფრთხეების მართვის შესახებ ინფორმაციები მოისმინეს.
მედიასემინარზე აღინიშნა, რომ კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული საფრთხეების მართვის შესახებ ადგილობრივ დონეზე შესაძლებლობების გაძლიერება ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი საკითხია. შეხვედრებზე ხაზი გაესვა, რომ მედიას მნიშვნელოვანი როლი აკისრია საზოგადოების სწორად ინფორმირებაში ბუნებრივ საფრთხეებთან დაკავშირებულ რისკებსა და მათთან გამკლავების გზებზე.   ქ. თელავში გამართული მედიასემინარი საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკების შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში გაიმართა.
სემინარები ჟურნალისტების ორი ჯგუფისთვის ჩატარდა. თითოეული ჯგუფი სამი დღის განმავლობაში ეცნობოდა შესაბამის ინფორმაციას. სემინარებში მონაწილეობდნენ ჟურნალისტები თბილისიდან, კახეთიდან, ქვემო ქართლიდან, შიდა ქართლიდან, იმერეთიდან, გურიიდან, რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთიდან, სამეგრელო-ზემო სვანეთიდან და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკიდან.
თემატური განხილვები კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაიმართა.
მედიასემინარის ფარგლებში ჟურნალისტებმა თელავის მეტეოროლოგიური სადგური, ლეჩურის ჰიდროლოგიური საგუშაგო და ახმეტის ნაპირსამაგრი დაათვალიერეს.

Information on handling climate change threats was presented during a seminar organised by the EIEC, which was attended by around fifty representatives of central and regional media.
Strengthening local ability to address climate change-related hazards is a critical problem for the nation, according to the media seminar. The importance of the media in adequately educating the public about the dangers of natural hazards and how to mitigate them was highlighted throughout the meetings. The ongoing project "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia," which is funded by the United Nations Development Programme (UNDP), the Green Climate Fund (GCF), and the Government of Georgia, served as the backdrop for the media seminar that took place in Telavi.
Two journalistic groups attended the lectures. For three days, each group received relevant details and information. The seminars were attended by journalists from the Autonomous Republic of Adjara, Racha-Lechkhumi-Kvemo Svaneti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Imereti, Guria, Kakheti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, and Tbilisi.
Thematic discussions were held in a question-and-answer mode.
As part of the media seminar, journalists visited the Telavi Meteorological Station, the Lechuri Hydrological Observatory, and the Akhmeta Embankment.