სატყეო სკოლაში მონაწილეთა მიღება იწყება
გთხოვთ გაითვალისწინოთ, სატყეო სკოლაში სწავლა გაიმართება სამშაბათსა და ხუთშაბათს, 16:00-დან 18:00 საათამდე, ZOOM-ის პლატფორმის გამოყენებით.
სკოლის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნობიან ტყესთან დაკავშირებულ საკითხებს, ასევე განივითარებენ კრიტიკული აზროვნების, საკუთარი მოსაზრების დაცვისა და გუნდური მუშაობის უნარს და რაც მთავარია, შეიძენენ მეგობრებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
✅  მედიაწიგნიერება - საზოგადოებასთან ურთიერთობის როლი გარემოს დაცვაში
სწავლის დასრულების შემდეგ გადმოგეცემათ სერტიფიკატები და სამახსოვრო საჩუქრები.  და რაც ყველაზე მთავარია, გახდებით გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მეგობრები.  შესაძლებლობა გექმებათ აქტიურად ჩაერთოთ ცენტრის მომავალ აქტივობებში.
✅გთხოვთ გაითვალისწინეთ, სატყეო სკოლაში მოსწავლის სტატუსი მიენიჭება მხოლოდ იმ მონაწილეს, რომელიც რეგულარულად დაესწრება ლექციებს. საპატიოდ ჩაითვლება მხოლოდ 2 გაცდენა.
✅პროგრამაზე რეგისტრაციისთვის, გთხოვთ გადახვიდეთ ბმულზე და შეავსოთ სააპლიკაციო ფორმა -  https://forms.gle/MQkppYeiRGbYK6jL7
✅განაცხადების მიიღების ბოლო ვადაა 30 აპრილი.
კურსი შემუშავებულია „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - ECO.Georgia“ პროექტის ფარგლებში,  კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს მთავრობის, გერმანიის ეკონომიკური თანამშორმლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) თანადაფინანსებით. პროექტის სამთავრობო პარტნიორია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, ხოლო პროექტის განმახორციელებელი პარტნიორები არიან: გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ), ეროვნული სატყეო სააგენტო,  გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი,  სოფლის განვითარების სააგენტო.
დამატებითი ინფორმაციისთვის გთხოვთ დაუკავშირდით: მარიამ ხარებავას (ტელ: 599186457, ელფოსტა: Mariam.kharebava@eiec.gov.ge)

If you are interested in the profession of forestry, forest management systems, or simply forest biodiversity, and at the same time you are a student in grades 9-12, then this program is for you.
In order to take part in the forestry school, you need to:
Be a student of grades 9-12;
- Be interested in all issues related to forests;
- Be able to dedicate 4 hours a week to us;
- Have access to the Internet.
Please note, that Forestry School classes will be held on Tuesdays and Thursdays, from 16:00 to 18:00, using the Zoom platform.
The participants will learn about themes related to the forest within the context of the school and develop their critical thinking, the ability to defend their opinions and teamwork skills. The most significant is that they will  make friends from across the country.
✅ Georgian forests and their global level
✅ Climate change and its impact on forest, natural hazards
✅ Seed production of forest woody species/forest restoration and -planting
✅ Energy efficiency and alternative fuel as an opportunity of reducepressure on forests
✅ Forest monitoring and law enforcement mechanisms, logging accountability
✅ Forestry profession, forestry education, and employment sectors
✅ Media literacy - The role of public relations in environmental protection
Various approaches will be used during teaching, specifically:
Upon completion of your course, you will recieve certificates and commemorative gifts. Most importantly, you will become friends of the Centre. You will have the opportunity to take an active part in the Cente’s future activities.
✅ Please note, that only participants who regularly attend lectures, will be granted Forest School student status.. Only two absences will be considered excused.
✅ To register for the program, please follow the link and fill out the application form: https://forms.gle/MQkppYeiRGbYK6jL7
✅ The deadline for applications is 30 April.
The course has been developed within the framework of the "Supporting the Implementation of Forest Sector Reform in Georgia - ECO.Georgia" project, co-financed by the Green Climate Fund (GCF), the Government of Georgia, the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).
The government partner of the project is the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, while the implementing partners of the project are the German Society for International Cooperation (GIZ), the National Forestry Agency, the Department of Environmental Supervision, Environmental Information and Education Centre and Rural Development Agency.