იდეების კონკურსის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან თანამშრომლობით, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ (FAO) ქვეყნის მასშტაბით იდეების კონკურსი „კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობა” ჩაატარა.
კონკურსის მიზანია მწვანე სოფლის მეურნეობის სექტორში ახალგაზრდების ჩართულობა, საქართველოში კლიმატისადმი მდგრადი სოფლის მეურნეობისთვის ინოვაციური გადაწყვეტილებების გენერირება და მდგრადი პრაქტიკის შესახებ ცნობიერების ამაღლება.
მიღებული 18 იდეიდან, ოთხი საუკეთესო იდეის ავტორი ღონისძიების სპონსორებმა და პარტნიორებმა დააჯილდოვეს. მონაწილეებმა, როგორც ინდივიდუალურად, ასევე  გუნდურად, წარმოადგინეს იდეები, რომლებიც ხელს უწყობს საქართველოს სოფლის მეურნეობის ტრანსფორმაციას უფრო დაბალემისიან სექტორად.
იდების კონკურსი - „იდეათონი“ მწვანე კლიმატის ფონდის (GCF) მიერ დაფინანსებული პროექტის „სტრატეგიული მზაობა საქართველოს განახლებული ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის განსახორციელებლად და კლიმატის მდგრადობის მისაღწევად” ფარგლებში გაიმართა.

In collaboration with the Environmental Information and Education Centre of the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) conducted a nationwide ideas competition “Climate-Smart Agriculture”.
The competition aims to engage youth in the green agriculture sector, generate innovative solutions for climate-resilient agriculture in Georgia, and raise awareness about sustainable practices.
Out of 18 ideas received, the authors of the four best ideas were awarded by the event’s sponsors and partners. Participants, both individually and in teams, presented ideas that contribute to the transformation of Georgian agriculture into a lower-emission sector.
The idea competition - "Ideathon" was held as a part of National Multi-Stakeholder Exchange on Low-Emission and Climate-Resilient Agriculture in Georgia in the framework of the project "Strategic Readiness for Implementing Georgia's Renewed Nationally Determined Contribution and Achieving Climate Sustainability" funded by the Green Climate Fund (GCF).