„გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში“ პროგრამის ფარგლებში, 150-ზე მეტ მასწავლებელს სერტიფიკატები და სახელმძღვანელოები გადაეცა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი აჭარის მუნიციპალიტეტების სკოლების იმ მასწავლებლებს შეხვდა, რომლებმაც პროგრამა „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” ტრენინგები წარმატებით გაიარეს. ღონისძიების ფარგლებში დამხმარე სახელმძღვანელო და სერტიფიკატი 150-ზე მეტ მასწავლებელს გადაეცა.
შეხვედრაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ სოლომონ პავლიაშვილმა ხაზი გაუსვა პროექტის მნიშვნელობას და განაცხადა, რომ გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება, ერთი მხრივ, ხელს უწყობს  ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლებას, მეორეს მხრივ კი, ქმნის მოტივაციას, რომ ახალგაზრდები აგრარული და გარემოსდაცვითი მიმართულებების დეფიციტურ პროფესიებს დაეუფლონ.
ბათუმში მასწავლებლებთან შეხვედრას აჭარის  ავტონომიური  რესპუბლიკის განათლების და სპორტის მინისტრი  მაია ხაჯიშვილი, სოფლის მეურნეობის მინისტრი ზაზა შავაძე, აჭარის  ავტონომიური  რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს განათლების მეცნიერების, კულტურისა და  სპორტის საკითხთა კომიტეტის თავჯდომარე  დავით ბაციკაძე, შოთა რუსთაველის სახელობის ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი ტიტე აროშიძე ესწრებოდნენ.
პედაგოგებისთვის დამხმარე სახელმძღვანელო „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში“ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში მომზადდა. სახელმძღვანელო მოიცავს გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლების ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, რომელიც მარტივად ადაპტირებადია დაწყებითი კლასების  (I-VI კლასი) მოსწავლეებისთვის.
პროგრამის ფარგლებში ახალგაზრდები ბაზისურ ცოდნას იღებენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორებიცაა მდგრადი განვითარება, ბიომრავალფეროვნების დაცვა, წყლის რესურსების დაცვა, ჰაერის დაცვა დაბინძურებისგან, კლიმატის ცვლილება და ბუნებრივი საფრთხეების შემცირება, ნარჩენების მართვა, მიწის მართვა და გაუდაბნოების წინააღმდეგ ბრძოლა, მდგრადი სოფლის მეურნეობა, სურსათის უვნებლობა და ხარისხი.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი პროგრამას „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლებისთვის მთელი საქართველოს მასშტაბით 2021 წლიდან ახორციელებს და ჯამში 7000-ზე მეტი პედაგოგია გადამზადებული. დაწყებითი საფეხურის პედაგოგების გადამზადების პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს.

As a Part of the Environmental and Agricultural Education at School Program, More Than 150 Teachers Recieved Certificates and Textbooks
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili met with teachers from schools in Adjara municipalities who successfully completed the training program “Environmental and Agrarian Education at School”. As part of the event, more than 150 teachers received supplementary textbooks and certificates.
At the meeting, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Solomon Pavliashvili highlighted the importance of the project and stated that environmental and agrarian education, on the one hand, helps raise the awareness of young people, and on the other hand, creates motivation for young people to master shortage professions in agricultural and environmental areas.
The meeting with teachers in Batumi was attended by Maia Khajishvili, Minister of Education and Sports of the Autonomous Republic of Adjara, Zaza Shavadze, Minister of Agriculture, David Batsikadze, Chairman of the Committee on Education, Science, Culture and Sports of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Adjara and Tite Aroshidze, Rector of Shota Rustaveli Batumi State University.
The supplementary textbook for teachers "Environmental and Agrarian Education at School" was prepared at the Environmental Information and Education Centre. The textbook covers important issues of environmental and agricultural education, which is easily adaptable for primary school students  (grades I-VI).
Within the framework of the program, young people acquire basic knowledge on such important issues such as sustainable development, biodiversity protection, water resources protection, air pollution prevention, climate change and natural hazard reduction, waste management, land management and combating desertification, sustainable agriculture, food safety and quality.
The Environmental Information and Education Centre has been implementing the program “Environmental and Agricultural Education at School” for primary school teachers throughout Georgia since 2021 and in total more than 7,000 teachers have been trained. The process of retraining primary school teachers is actively underway.